Italien

Italien när det är som bäst. Opera och gamla visor på torget i Alghero, Sardinien.

Vi seglade i mycket i Italien under 2018. Vi kom till Sardinien i slutet av juni 2018 och övervintrade i Gaeta, mellan Rom och Neapel. Våren 2019 seglade vi så för tredje gången längs Italiens västkust innan vi gick över till Grekland sista dagarna i mars 2019. Vi besökte Marsala på västra Sicilien i slutet av september 2019 under seglingen västerut från Malta.

Röd rutt är utresan, blå hemresan.
Grön rutt är seglingen ned och upp längs kusten hösten 2018.

Vi har trivts väldigt bra i Italien. Kostnaden får vinterplatser är jämförbar med andra länder runt Medelhavet. Men, hamnavgifter för kortare perioder, även utanför säsong, är avskräckande höga. Utanför säsong är de oftast förhandlingsbara, speciellt om man stannar några dagar.

Hamnlista Italien

En av våra höjdpunkter i Italien.
Utsikt över ankarplatsen från vulkankratern på Vulcano med Lipari i bakgrunden.

2 reaktioner på ”Italien”

  1. Vad kostar en båtplats per natt ungefär längs ”hela kuststräckan” från Brindisi upp till Genua för en 45-fots segelbåt?

    Vilka är ”must see” hamnar och vilka bör man undvika för att priserna är för höga?

    Kan man spara in på hamnavgifter genom att hyra bojplats?

    1. Hej!
      Ledsen att jag inte svarat tidigare. Det blir inte så täta besök på bloggen så här års.
      Vi betalade ca 750 kr per natt hösten 2018 för vår 39 fotare (under magiska 12 m gränsen), då var det lågsäsong.
      Det finns en del ankarplatser och några hamnar man kan ligga en natt utan avgift (t ex Agropoli). Vi såg inte många bojar.
      Under menyvalet ”Länder och hamnar” hittar du en hamnlista där vi rankar och skriver lite om olika hamnar (https://www.seglingsresor.se/italien/). Våra intryck finns också som du säkert sett i bloggen2018/19.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

I denna blog skriver vi lite nu och då om båten och våra seglatser. Kontakt: sally@bikan.se +46708220250